История

       Организацията на българските лесовъди се появява в началото на ХХ век, когато се полага трудното начало за възстановяването на горите и започва борбата срещу незаконното изсичане и разпродаване на националното богатство. Първите лесовъдски сдружения "Българско горско дружество" (1897 г.) и "Лесничейска дружба" (1899 г.) са съществували за кратко време, но с основание се смятат за пионери и радетели за създаване на националната лесовъдска организация. Те поставят и началото на горския печат със своите издания "Лесовъдец" (1899 г.) и "Лесовъдска сбирка" (също 1899 г.).
 

Участници в учредителния конгрес на Дружеството на българските лесовъди, София, 20.04.1909 г.

       Дружеството на българските лесовъди е основано на 20 април 1909 г. , като неговата дейност започва след първото общо събрание, състояло се от 23 до 25 април следващата година в София. Обсъдени са били най-неотложните въпроси за горите: горско законодателство, цели на горското стопанство и обединяване на лесовъдите за защита на техните права и професионални интереси. Взема се решение за издаването на дружествен печатен орган - списание "Горски преглед", първият брой на който излиза през 1910 г. За председател на дружеството е избран Стефан Дончев. В периода до 1945 г. по инициатива на Дружеството на българските лесовъди са извършени дейности с историческо значение за горското стопанство в България като:

  • Откриване на лесовъдски отдел към средното техническо училище в София (1919 г.)

  • На лесовъдски профил към Агрономо-лесовъдския факултет (1924 г.).

  • Организиране на горското опитно дело.

  • Закупуване на четириетажна сграда в центъра на София за Дом на лесовъда.

  • Създаване на Съюз за защита на природата (1928 г.).

 

Делегати на ХІІІ конгрес на Дружеството на българските лесовъди, София, 27.06.1927 г.
 

       Близо четири десетилетия гласът на българските лесовъди е коректив и усмирява политическите пристрастия към горите и предизвиква решаването на съдбоносни проблеми за българската гора. Дейността на дружеството преминава през много трудни периоди, докато се стига до последния конгрес, проведен в София на 15 и 16 февруари 1948 г., когато се приема решение за прекратяване на съществуването на дружеството и причисляването му към Профсъюза на земеделските и горските работници и служители. По това време Дружеството загубва и своя дом. Настъпилите обществено-политически промени в страната, позволиха на 11 януари 1990 г. да се възстанови Дружеството на лесовъдите, което още същата година прераства в Независим съюз на лесовъдите в България. По-късно той се преименова в Съюз на лесовъдите в България (СЛБ), признат за законен наследник и продължител на традициите на лесовъдското сдружение от 1909 г. С това се даде възможност на българските лесовъди да обединят отново усилията си в името на горското дело и да отстояват своите професионални интереси.


От нашата галерия

+ Виж повече

Вестник

брой 89 / 2022

На 6 декември е проведено заседание на УС на Съюза на лесовъдите в България. С минута мълчание и ставане на крака бе почетена паметта на починалите през тази година колеги, членове на СЛБ. По дневния ред на заседанието бе приет отчет за дейността и отчет за изпълнение на бюджета на Съюза за 2022 г. и проект за бюджет за 2023 г., които да бъдат предложени за приемане от Общото събрание на СЛБ.

Последни новини

22.03.2025

На 18 март, 2025 г. бе проведено заседание Националния съвет по горите (НСГ) към министъра на земеделието и храните. В заседанието участваха 37 членове на Националния съвет по горите и допълнително поканени представители на заинтересовани страни.

+ Прочети повече