Новини

Предложение от Съюза на лесовъдите в България за отделяне на самостоятелно горско ведомство

ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ
НА ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ

 ПРЕДЛОЖЕНИЕ

ОТ СЪЮЗА НА ЛЕСОВЪДИТЕ В БЪЛГАРИЯ

ОТНОСНО: ОТДЕЛЯНЕ НА САМОСТОЯТЕЛНО ГОРСКО ВЕДОМСТВО

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Съюзът на лесовъдите в България е правоприемник на Дружеството на българските лесовъди, основано през 1909 г., продължител на благородните традиции в опазването и възпроизводството на Българската гора и член на Съюза на европейските лесовъди. Като строго професионална организация, обединяваща над 3700 членове от около 7000-та лесовъдска колегия, стопанисваща горските територии на България - над 37% от площта на стараната, изразяваме нашето експертно предложение за управлението на горите и на горския сектор.

Като отчита, че горите на Република България са национален капитал, който създава годишно над 14 мил.м3 дървесина, около 6-8 мил.м3, от която се добива за промишлено потре­бле­ние в строителството или за крайно потребление - мебели, дограма, хартия и картони, с кое­то се създава директно или индиректно заетост на над 100 хил. работещи в горското ловното стопанс­тво, дърводобива, дървообработването, мебелната и целулозно-хартиената промиш­ле­ност, че животът на над 1,2 мил. домакинства през зимата зависи от дър­вата за огрев, че горите са среда за формиране на над 80% от прясната вода в страната, че около 85% от горите са обществена (държавна и общинска) собственост, отчитайки необходимостта да се справяме успешно и дългосрочно с новите предизвикателства, породени от Африканската чума по свинете и пандемията от COVID 19, с последствията от промените в климата, както и изхож­дай­ки от натрупания нацио­нален опит и традиции,  Съюзът на лесовъдите в България ПРЕДЛА­­ГА:

  1. Да се отдели самостоятелно горско ведомство на пряко подчинение на Министер­ския съвет;
  2. Самостоятелното ведомство е необходимо задължително да съчетава в себе си като най-важна държавна функция фор­мирането и осъществяването на политиката в областта на горското и ловното стопанство, дърводобива, дървообработването, мебелната и целулозно-хартиената промишленост, както и управлението на бизнеса за възпроизводство на баланс от икономически, екологични и социални продукти, функции и услуги от държавните гори за задоволяване на потребностите на обществото в дългосрочен аспект.
  3. Да се възстанови практиката за ръководители в горското ведомство и неговите поделения да бъдат назначавани доказани професионалисти, признати от лесовъд­ската колегия с безспорни управ­лен­ски качества, морал и авторитет.

Съюзът на лесовъдите в България изразява своята готовност да подпомага прави­тел­ст­вото, както и самос­тоятел­ното горско ведомство за гарантиране на успешна дългосрочна гор­с­ка политика за запазване на Българска гора за бъдещите поколения на България.

ПРОФ. Д-Р ИВАН ПАЛИГОРОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪЮЗА НА ЛЕСОВЪДИТЕ В БЪЛГАРИЯ
    
         

От нашата галерия

+ Виж повече

Вестник

брой 89 / 2022

На 6 декември е проведено заседание на УС на Съюза на лесовъдите в България. С минута мълчание и ставане на крака бе почетена паметта на починалите през тази година колеги, членове на СЛБ. По дневния ред на заседанието бе приет отчет за дейността и отчет за изпълнение на бюджета на Съюза за 2022 г. и проект за бюджет за 2023 г., които да бъдат предложени за приемане от Общото събрание на СЛБ.

Последни новини

22.03.2025

На 18 март, 2025 г. бе проведено заседание Националния съвет по горите (НСГ) към министъра на земеделието и храните. В заседанието участваха 37 членове на Националния съвет по горите и допълнително поканени представители на заинтересовани страни.

+ Прочети повече