Новини

Горски педагози ще проведат образователна кампания в 50 училища

С решение на Общото събрание на СЛБ бе подкрепено сключване на проект за образователна кампания в 50 училища с участието на горски педагози. Образователната кампания на Съюза на лесовъдите в България (СЛБ) е част от изпълнението на проект на Сдружение „Горичка“ - „Гората и климатичните промени – уникална образователна кампания за ученици“ към НДЕФ.

Кампанията на СЛБ следва да стартира в Седмицата на гората през месец Април 2021 г. и да се провежда приоритетно в световни дни: на Земята (22.04), на климата (15.05), на околната среда (05.06) и т.н., което да спомогне за популяризирането й. При подготовката на кампанията е необходимо СЛБ да разработи 1 образователна програма за деца и преподаватели на тема „Гората и климата“.

С мобилен павилион на Сдружение „Горичка“ следва да се посетят 50 училища в 6 области, които ще бъдат избрани предварително от горските педагози на СЛБ и съгласувани със Сдружение „Горичка“ и със съответните Регионални управления на  образованието при необходимост. Във всяко избрано от СЛБ училище следва да бъдат проведени образователни занимания с между 20-50 ученика (или общо между 1000 и 2500 в страната), както и да бъдат обучени по образователната програма между 2 и 5 преподаватели (или общо между 100 и 250), които да работят по темата и за в бъдеще. Заниманията следва да бъдат провеждани в училищните дворове, съседни паркове или горски насаждения, в класни стаи при неблагоприятни климатични условия, както и алтернативно чрез on-line видео връзка по интернет в случай на епидемиологични ограничения. В образователните дни чрез раздаване на рекламни и образователни материали за кампанията на СЛБ и „Горичка“ е необходимо да бъдат запознати и други ученици, преподаватели и местни граждани с интерес към темата.

Като част от обучението на децата се очаква да бъдат засегнати основните рискове и мерките за опазване на горите, развити по проектите на РС „Балканка-2009“ и залегнали в политиките за борба с климатичните промени (вкл. Програмата от мерки на МЗХГ за адаптиране на горите към климатичните промени, Национална стратегия за адаптация към изменението на климата, Европейската зелена сделка и др.). Следва да бъде обяснена и ролята на гората за кръговрата на СО2, за смекчаване на климатичните промени, за ползването на възобновим ресурс, както и за съхраняване биоразнообразието, водата и плодородието на земята.

Предвижда се мобилният павилион да включва образователни материали като: мултимедия с таблет за излъчване на видеофилми; соларен панел с акумулатор за захранване на инсталациите в павилиона; 1 макет на Земята, 1 макет за кръговрата на въглеродния двуокис; макети на дървета; постери и външна памет с подбрани видео-материали; интерактивни игри с продукти от дървесина; лопати, кофи, четки за боядисване, червена и бяла боя за залесителни и други природозащитни дейности в училищните дворове, гората и градските паркове; допълнителни образователни и рекламни материали, които да бъдат раздавани на участниците в обученията, вкл.  брошури, стикери, тематични подаръци за гората; контейнерни фиданки от сухоустойчиви дървесни видове за залесяване от учениците.

От нашата галерия

+ Виж повече

Вестник

брой 89 / 2022

На 6 декември е проведено заседание на УС на Съюза на лесовъдите в България. С минута мълчание и ставане на крака бе почетена паметта на починалите през тази година колеги, членове на СЛБ. По дневния ред на заседанието бе приет отчет за дейността и отчет за изпълнение на бюджета на Съюза за 2022 г. и проект за бюджет за 2023 г., които да бъдат предложени за приемане от Общото събрание на СЛБ.

Последни новини

22.03.2025

На 18 март, 2025 г. бе проведено заседание Националния съвет по горите (НСГ) към министъра на земеделието и храните. В заседанието участваха 37 членове на Националния съвет по горите и допълнително поканени представители на заинтересовани страни.

+ Прочети повече