Новини

Подкрепа на СЛБ за запазване на самостоятелността и автономията на Лесо­тех­ническия университет.

Със свое писмо, председателят на Съюза на лесовъдите в България изрази  категоричната подкрепа на СЛБ за запазване на самостоятелността и автономията на Лесо­тех­ническия университет.

ДО
ЧЛ.-КОР. ПРОФ. Д
.Н. ИВАН ИЛИЕВ
РЕКТОР НА
ЛЕСОТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

ОТНОСНО: Идея за обединяване на университети

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РЕКТОР,

От името на ръководството на Съюза на лесовъдите в България изразявам сериоз­ното безпокойство на над 3900-те ни членове от 7000-та лесовъдска колегия с висше образование, относно тиражираните в публичното пространство идеи за обеди­няване и преструктуриране на висши училища в България. Особено ни безпокои факта, че не става дума за създаване на „университетски мрежи“, които да правят наука, или съв­местни програми за обучение на студенти при по-високо качество, а за администра­тивно и механично сливане на утвърдени в своето развитие университети.

От името на ръководството на Съюза на лесовъдите в България заявяваме нашата непоколебима подкрепа и ще положим всички усилия, заедно с ръководството на ЛТУ за да се запази самостоятелността, целостта и автономията на Лесотехническия универси­тет.

В нашите съвместни усилия ние се ръководим от следните безспорни факти:

  1. Висшето лесотехническо образование има 97 годишна история и традиции, пренесени у нас от колегите, завършили висше образование в цяла Европа в началото на XX век и доразвити във времето, като през 1953 г. е създаден Висшият лесотехнически институт като самостоятелно висше училище, а с решение на Народното събрание от 1995 г. вече е със статут на Лесотехнически университет. Наименованието на университета е утвърдено и популярно, както в България и Европа, така и в целия свят.
  2. Ние в ръководството на Съюза на лесовъдите в България сме горди, че през годините ЛТУ се утвърди като съвременен университет, служещ за пример в подготовката на специалисти с висше образование в 4 области на висше образование, в 8 професионални направления, в 11 базови специалности, някои от които уникални: горско стопанство, технология на дървесината и мебелите, ландшафтна архитектура, екология и опазване на околната среда, ветеринарна медицина, агрономство, растителна защита, инженерен дизайн (интериор и дизайн за мебели), компютърни технологии в мебелната индустрия, алтернативен туризъм и стопанско управление в сферата на горското стопанство и горската промишленост.
  3. ЛТУ е пример за отлично партньорство и синхрон с потребностите на бизнеса. Трансферът на иновации и знания за решаване на конкретни технологични, екологични, икономически и управленски проблеми при управлението и устойчивото развитие на биологичните ресурси позволява внедряване на нови и модерни технологии, производство на нови продукти, с пазар в България и чужбина.
  4. ЛТУ е пример за успешно развитие на науката и практиката в горското стопанство у нас и в Европа. Като водещ партньор по кооперативната програма „Оценка и мониторинг на въздействие на замърсения въздух върху горските екосистеми“ от 1986 г., по Програмата за екологичен мониторинг на горските екосистеми, заедно с 42 страни от Европа, Канада и САЩ; от 1997 г. по Международната програма за Интензивен мониторинг на горите, свързана с оценка на промените в наблюдавани горски местообитания; по меж­дуна­родните проекти: за „Повишаване ефективността на опазване на влаж­ните зони“, по „Моделите за адаптивно управление на горите (MOTIVE)“ и заедно с 21 партньори от 13 страни на Европа за „Интегрирано ориентирано към бъдещето управление на горските ландшафти в Европа“ – INTEGRAL, по  „Разработването на холистична стратегия за управление на горските пожари в Европа (FirEUrisk)“ и др.
  5. Лесотехническият университет работи в тясно сътрудничество с всички, за които подготвя специалисти с висше образование, за повишаване на ка­чес­твото на обучение и на академичния състав. Непрекъснато обновява материал­ната си база, усъвършенства учебната документация и методите за пре­по­даване, съгласно изискванията на потребителите от бизнеса, от научните и изследователските организации, от държавната, областните и общинските администрации, от неправителствните организации.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РЕКТОР,

От името на ръководството на Съюза на лесовъдите в България заявявам категорична подкрепа за запазване на самостоятелността и автономията на Лесо­тех­ническия университет.

Убедени сме, че механичното обединяване и намаляването на броя на универ­сите­тите няма да доведе до повишаване на качеството на обучение и на научноизследовател­ска работа. По-скоро би довело до административен хаос и понижаване на качеството с тежки дългосрочни последствия за обществото.

Лесотехническият университет се ползва не само с нашата непоколебима про­фесионална подкрепа, но е в синхрон с общественото одобрение и очакване за развитие на науката и образованието в областта на устойчивото управление и използване на биологичните ресурси.

С БЕЗРЕЗЕРВНА ПОДКРЕПА И УВЕРЕНОСТ В ПОЛЗОТВОРНОТО НИ

СЪТРУДНИЧЕСТВО!

ПРОФ. Д-Р ИВАН ПАЛИГОРОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЛБ

От нашата галерия

+ Виж повече

Вестник

брой 89 / 2022

На 6 декември е проведено заседание на УС на Съюза на лесовъдите в България. С минута мълчание и ставане на крака бе почетена паметта на починалите през тази година колеги, членове на СЛБ. По дневния ред на заседанието бе приет отчет за дейността и отчет за изпълнение на бюджета на Съюза за 2022 г. и проект за бюджет за 2023 г., които да бъдат предложени за приемане от Общото събрание на СЛБ.

Последни новини

22.03.2025

На 18 март, 2025 г. бе проведено заседание Националния съвет по горите (НСГ) към министъра на земеделието и храните. В заседанието участваха 37 членове на Националния съвет по горите и допълнително поканени представители на заинтересовани страни.

+ Прочети повече