Новини

На 18 март, 2025 г., в съответствие с чл. 155 от Закона за горите със Заповед № РД49-90/11.03.2025 г., бе проведено заседание Националния съвет по горите (НСГ) към министъра на земеделието и храните. В заседанието участваха 37 членове на Националния съвет по горите и допълнително поканени представители на заинтересовани страни. Заседанието бе открито от д-р Георги Тахов, министър на земеделието и храните и водено от инж. Стоян Тошев, заместник–министър на земеделието и храните, който е и председател на НСГ. В състава на НСГ участва проф. д-р Иван Палигоров – председател на СЛБ.
Основните решения, изводи и заключения по точките от дневния ред са:
1. Д-р Георги Тахов – министър на земеделието и храните“ подчерта факта, че българските гори изпълняват множество икономически, екологични и социални функции от особено значение за устойчивото развитие на страната, като акцентира върху горското стопанство като традиционен поминък с особено значение за развитието на селските райони в България и подобряването на качеството на живот в малките населени места. „Устойчивото управление и опазването на горите е сред основните приоритети на екипа на Министерството“, заяви д-р Тахов. Той посочи, че предизвикателствата пред горския сектор през последните години са свързани основно с негативното въздействие на климатичните промени, опазването на горите от природни бедствия и др. Министърът информира участниците в срещата, че за първи път секторът ще бъде подкрепен на максимална степен чрез европейски средства, които са залегнали в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., за устойчиво управление и опазване на горите на България.
2. Бяха представени „Целите на Организацията на обединените нации за устойчиво развитие“ от г-жа Росица Георгиева – държавен експерт, дирекция „Европейска координация и международни отношения“, МЗХ, с фокус върху относимите към горите и горското стопанство Цел 15 „Живот на земята“ и ангажиментите по отчитане на напредъка на Република България по отношение на заложените под-цели и очаквани резултати.
3. Инж. Николай Василев заместник–председател на НСГ и началник отдел „Стратегии и планиране в горското стопанство“ (СПГС), дирекция „Търговски дружества и държавни предприятия“ (ТДДП), МЗХ, представи „Действията на Министерство на земеделието и храните по отношение ангажиментите на Република България за присъединяване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие“. Представена бе кратка информация за преговорния процес, касаещ присъединяването на България в рамките на комитетите по земеделие и по корпоративно управление. В тази връзка бе посочена официалната позиция на Министерство на земеделието и храните през последните 2 години по отношение запазване на правната форма на държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите.
4. Инж. Росен Райчев – зам.-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите и инж. Николай Василев – началник отдел СПГС, дирекция ТДДП, МЗХ, представиха достиженията по „Изпълнение на заложените в Стратегията на Европейския съюз за биоразнообразие цели, касаещи опазването на горските територии – амбициозност и постижимост, постигнати резултати на национално ниво и целесъобразност на последващите действия“. Особено внимание бе обърнато на факта, че България е изпълнила предсрочно и е надвишила заложената цел за увеличаване на строго защитените горски територии – съгласно Стратегията на Европейския съюз за биоразнообразие. Република България към 2030 г. следва да има 30 % стриктно защитени гори, а 10 % (или една трета от тях) следва да са стриктно защитени. Съответно, в рамките на докладването бе посочено, че 57 % от горите в страната са включени в националната екологична мрежа Натура 2000, а над 12 % са строго защитени гори в рамките на национални паркове, резервати, защитени местности, гори във фаза на старост, определени със заповед на министъра на земеделието и храните и др.
5. Кратка информация по „Национална стратегия за развитие на горския сектор в Република България за периода до 2030 г.“ представи инж. Николай Василев. Обърнато бе внимание на факта, че Националната стратегия за развитие на горския сектор в България е необходимо да гарантира устойчивото управление на горите. Министър Тахов посочи, че тази ключова национална политика дефинира три стратегически цели, които до голяма степен отговарят на основните социални, икономически и екологични функции на горите и подчерта, че само чрез постигане на необходимия баланс между тях, може да се гарантира бъдещото устойчиво управление на българските гори.
6. Инж. Станислав Банчев – държавен експерт, дирекция „Развитие на селските райони“, МЗХ, представи „Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. и информация за „горските“ интервенции и еко-схеми, и планирането на приеми за набиране на проектни предложения за периода 2025-2027 г.“ Посочено бе, че Министерството на земеделието и храните планира стартирането на всички 8 интервенции за финансиране на горския сектор.
Точка 7 „Други“, в рамките на която са приети две предложения за включване на теми в дневния ред на заседанието. На първо място бе обсъден въпросът за формиране на горски териториални единици по чл. 7 от Закона за горите, за което се очаква да бъдат предприети необходимите действия за прилагането на закона. По темата за актуалното състояние на горския сектор в Република България бе представена и коментирана информация от регионално и местно значение.
В края на заседанието д-р Тахов съобщи, че Министерството, Изпълнителната агенция по горите и Лесотехническият университет работят в тясно сътрудничество в организирането на официалните чествания по случай 100 години Седмица на гората. В допълнение, д-р Тахов пое ангажимент за регулярна организация на заседания на Националния съвет по горите.
- 22.03.2025
- Радослав Милев
- Новини от съюза