Новини

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ,
УВАЖАЕМИ ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ПАРЛАМЕНТАРНО ПРЕДСТАВЕНИТЕ ПАРТИИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ,
На заседание на Общото събрание на Съюза на лесовъдите в България /СЛБ/ бе обсъдена и приета тази позиция, за да се защити правото на лесовъдите и на лесовъдската професия да работят единствено по изискванията на действащите закони, лесовъдската етика и морал, завещани ни от създателите на сдружението преди 116 г. Съюзът е правоприемник на Дружеството на българските лесовъди, основано през 1909 г., продължител на благородните традиции в опазването и възпроизводството на Българската гора и член на Съюза на европейските лесовъди. Като строго професионална организация, обединяваща над 3200 членове с висше образование, от около 7000-та лесовъдска колегия. Ние стопанисваме горските територии на България, заемащи над 38% от площта на страната и СЛБ не еднократно е изразявал експертно становище по всички въпроси, които засягат стопанисването и опазването на горите на България и развитието на съвременно горско стопанство, като същевременно полага максимални усилия за подобряване състоянието на българските гори.
Като отчитаме, че горите на Република България:
- са национален капитал, който създава годишно над 14 мил.м3 дървесина, около 5-8 мил.м3, от която се добива за промишлено потребление в строителството или за преработка на крайни продукти - мебели, дограма, хартия и картони;
- създават директно или индиректно заетост на над 100 хил. работещи в горското и ловното стопанство, дърводобива, дървообработването, мебелната и целулозно-хартиената промишленост и устойчиво с родни ресурси произвеждат около 5,6% от БВП на страната;
- имат значение за отоплението на над 1 мил. домакинства през зимата;
- са среда за формиране на над 80% от прясната вода в страната;
- над 85% са обществена (държавна и общинска) собственост;
- са основен фактор за справяне с последствията от промените в климата,
Съюзът на лесовъдите в България предлага:
В навечерието на предстоящото отбелязване на 100 годишнината от първото честване на Седмицата на гората, 100 годишнината на висшето лесовъдско образование и 120 години организира дейност по залесяване и укрепяване на пороите в България, да обърнете внимание върху някои основни аспекти в дейността на горското стопанство, които да доведат до очакваното от обществеността подобряване състоянието на българските гори и горския сектор:
1. Подкрепяме министърът на земеделието и храните в обявеното от него подпомагане на горския сектор по линия на компенсаторните и инвестиционните плащания, можем да помогнем да се предприемат спешни действия за разгласяване и обучение на потенциалните получатели на подпомагането.
2. Да се обмисли структурно-административна реформа в горския сектор чрез изменение в Закона за горите за възстановяване единството на ведомството, изпълняващо дейности по управление, контрол и стопанисване на горите у нас, независимо от това дали същото ще е структура в състава на МЗХ, или ще се отдели в самостоятелно горско ведомство на пряко подчинение на Министерския съвет. Единството на ведомството или самостоятелното ведомство е необходимо задължително да съчетава в себе си като най-важна държавна функция – формирането и осъществяването на политиката в областта на горското и ловното стопанство, дърводобива, дървообработването, мебелната и целулозно-хартиената промишленост, както и управлението на дейностите по възпроизводство и стопанисване на горите, при осигуряване на баланс от икономически, екологични и социални продукти, както и функции и услуги от държавните гори за задоволяване на обществените потребности в дългосрочен аспект.
3. Да се промени и усъвършенства начинът на функциониране и финансиране на системата, създаден с реформата в горския сектор с приетия през 2011 г. нов Закон за горите. Осъществяването на общественополезните дейности и функции на горското стопанство като: залесяване, опазване, отглеждане на горите, борбата с ерозията, лесозащита, ловно стопанската дейност в държавните ловни стопанства, охраната на лова и дивеча, строителството на горските пътища, горската инвентаризация, поддържането на биоразнообразието, изпълнението на поддържащи и/или възстановителни дейности в защитените територии и т.н., следва да бъде приоритет и трябва да бъде преустановена зависимостта на изпълнението им от добива и продажбата на добитата дървесина от държавните гори. За целта част от публичните функции и дейности е необходимо да бъде обвързана с финансиране от държавния бюджет, а останалата част от издръжката на системата да се финансира от приходите от дейностите в държавните горски територии.
4. Да се възстанови практиката за ръководители в горското ведомство и неговите поделения да бъдат назначавани доказани професионалисти с определен за съответната позиция минимален стаж по специалността, признати от лесовъдската колегия с безспорни управленски качества, морал и авторитет.
5. Да се усъвършенства системата за образование, квалификация и преквалификация на работещите, с особен акцент на техниците-лесовъди, обучавани в Центрове за професионална квалификация. Обособяване на единна система за набиране, развитие и задържане на качествените и образовани специалисти в системата – промяна в категорията на труд за служителите, допълнително заплащане за прослужено време върху основното месечно възнаграждение за всяка година стаж, осигуряване на пари за храна, облекло и т.н.
6. Осигуряване на средства и рестартиране на процеса за извършване на първа национална горска инвентаризация и усъвършенстване на инвентаризацията и планирането в горите, независимо от собствеността. Развитие на системата на горско планиране и въвличане на заинтересованите страни във формулирането и осъществяването на горската политика на местно и национално ниво.
7. Повишаване на прозрачността в сектора горско стопанство. Откриване на достъпа до системата за информация за горите – обвързване на данните за горите в ГИС, в която всяка информация е обектно привързана и може да бъде достъпна през различни електронни устройства – компютър, лаптоп, таблет, мобилен телефон. Непрекъснато усъвършенстване на единната информационна система и улесняване на достъпа до информация на гражданите за дейността на централното горско ведомство и осъществяваните дейности в държавните горски територии, включително относно договорите за продажба на дървесина и реализацията на асортименти дървесина по ценоразпис. Развитие на уеб-базираните системи и приложения, обвързаност на дейностите в горските територии с ГИС, позволяващи проверка на сигнали в реално време.
8. Създаване на обществени консултативни съвети към всяко равнище на управление – община, област, район за планиране и национално ниво, включващи в състава си представители на всички заинтересовани страни, с възможности да се обсъждат всички проблеми по управлението и стопанисването на горите, което да допринесе за възстановяване на доверието на обществото към лесовъдската колегия.
9. Разработване на дългосрочни и финансово осигурени програми за екологично образование на обществеността – изграждане на образователни центрове, оборудване на подвижни центрове по „Горската педагогика“, като основна цел и приоритет е обучението на обществото от най-ранна детска възраст, като се възпитава любов и отговорно отношение към природата и в частност към българските гори.
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Предвид особената важност на горите в Европа, подчертана в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г. и Стратегията на ЕС за горите до 2030 г. – неразделна част от Европейския зелен пакт, Ви призоваваме да обърнете сериозно внимание върху състоянието на българските гори като основен фактор за постигане на климатичен неутралитет на страната и на ЕС. Досегашният модел на управление на българските гори не позволява постигането на целите и мисиите на тези основополагащи стратегически документи на ЕС, което считаме задължава нас – лесовъдите в България, и Вас – държавниците, призвани да защитавате обществения интерес, да положим усилия за осигуряването на бъдещето на горите в ЕС и да подпомогнем поддържането на тези ценни активи за поколенията напред. Тази отговорна задача изисква въпросите за развитието на сектора „Горско стопанство“ у нас да се поставят на най-високо държавно ниво, т.е. в правителството на България, което в най-пълна степен би се осъществило чрез самостоятелно горско ведомство, с регионални структури и териториални поделения – държавни горски и ловни стопанства.
ПРОФ. Д-Р ИВАН ПАЛИГОРОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪЮЗА
НА ЛЕСОВЪДИТЕ В БЪЛГАРИЯ
- 11.04.2025
- Радослав Милев
- Становища